Ginkgo – živi fosil s Istoka u službi boljeg pamćenja

Zlaćani lepezasti listovi šušte na jesenskom vjetru dok se u njegovim krošnjama bude vile koje se pomno spremaju motriti na novi dan u parku. Drvo koje naraste do 80 metara visine i dobro uspijeva na vlažnom i pjeskovitom tlu u polu sjeni ali i na puno sunca sve je češći stanovnik modernih parkova nakon što je neko vrijeme krasilo samo arboretume oko dvoraca plemića strastvenih botaničara, drvo koje su zapadnjaci upoznali preko puta svile dospjelo iz Kine poznato je kao Ginkgo.

Ginkgo biloba poznat je još i pod imenima Yinhsing, viline vlasi, Kew drvo pa čak i fosilno drvo što najviše objašnjava njegovo podrijetlo. Ovo listopadno drvo stvaran je živi fosil na našoj planeti bilo je poznato još i dinosaurusima prije 200 milijuna godina. Znanstvenik iz Kine Zhou Zhiyan i botaničar iz SAD-a Peter Crane proučavanjem kamenih fosila lišća iz doba dok su našom planetom lutali gorostasi gmazovi i listova kakve danas poznajemo utvrdili su autentičnost i shvatili da je ginkgo zapravo jedan od rijetkih živih fosila na Zemlji. Postojbina ovog ljekovitog drveta su Kina i Japan, a čak mu je potrebno 40 godina kako bi procvjetalo i dalo mali okruglasti plod čija sjemenka podsjeća na onu u marelice po čemu je i dobilo svoje ime od kineskih riječi GinKiyo, a označava pojam srebrne marelice. Vrijednost ove biljke krasi i činjenica da je otporno na sva zagađenja pa i na ona nuklearna jer je dokazano da je ovo drvo preživjelo i zračenja atomskih bombardiranja u Japanu na kraju II. svjetskog rata.

Postoji razlika u alternativnoj medicini Istoka i Zapada. Dok na Istoku većinom u ljekovite svrhe koriste sjeme ginkga na Zapadu se najčešće koristi list koji se sastoji od dva dijela – „biloba“ pa je i česta uporaba ove ljekovite biljke pod nazivom gynkgo biloba. Posljednjih godina svjedoci smo sve češćih promidžbenih poruka farmaceutske industrije s tabletama na bazi gynkga. Radi se o preparatima čiji je osnovni sastojak ekstrakt lista gynkga što je tipično za Zapad, a danas su ovi preparati najprodavaniji u Njemačkoj i Francuskoj.

List ginkgo bilobe koristan je u liječenju brojnih medicinskih stanja, a najviše pri poremećaju s pamćenjem, a koristi se već tisućljećima u narodnoj medicini u obliku ekstrakta, tinkture ili čaja.

Ginkgo ima vrlo veliku antioksidativnu vrijednost jer je pun flavonoida i terpentina. Smatra se prirodnim lijekom pri smetnjama u cerebralnoj cirkulaciji, liječenju astme, bolesti bronhija i pluća, poboljšava pamćenje jer poboljšava moždanu cirkulaciju na osnovi aktivnih izvora koji imaju antioksidativno djelovanje i poput prirodnog „čistaća“ smanjuje količinu štetnih slobodnih radikala, supstancija odgovornih za starenje stanica mozga i živčanog sustava.

Kod konzumiranja ginkga treba biti oprezan. Svakako ga ne smiju koristiti osobe koje boluju od epilepsije jer u tom slučaju epileptični napadaju mogu biti jači i učestaliji. Osim toga nije preporučljiv osobama podložnima krvarenju, problemima s trombozom  te  ukoliko imate probleme sa srcem ili pak ako koristite lijekove protiv depresije i tjeskobe jer umanjuje učinkovitost djelovanja takvih lijekova.

Najčešća uporaba gynkgo bilobe je u obliku čaja koji spravljamo tako da 2 čajne žličice prelijemo s 2 dcl prokuhane vode, ostavimo poklopljeno dvadesetak minuta te procijedimo i konzumiramo. Preporučljivo je piti dvije šalice čaja dnevno najviše mjesec dana, a potom napraviti pauze od najmanje mjesec dana.

Jesenski dani su ujedno i priprema za hladnu zimu koja donosi probleme dišnih puteva, a k tome ako ste u posljednje vrijeme malo više zaboravljivi, najbolji lijek je šetnja parkom punim palete jarkih boja zlata i rubina i mali odmor od šetnje u ČokoČaju, čakovečkoj stanici puta čaja.

ČokoČaj prva je i jedina specijalizirana trgovina na području Međimurja i šire koja u svojoj ponudi ima proizvode namijenjene užitku za nepce i zdravlju u konačnici.

KONTAKT

Matice hrvatske 1, Čakovec

Tel: (040) 633-058

Email: cokocaj.ck@gmail.com

LJETNO RADNO VRIJEME:

(01.06. - 30.09.)

Pon - Pet: 09:00 - 17:00

Subota: 09:00 - 13:00

ZIMSKO RADNO VRIJEME:

(01.10. - 31.05.)

Pon - Pet: 09:00 - 19:00

Subota: 09:00 - 13:00