Vrkuta – vilinska čarolija u ženskoj travi

Gospin plašt, virak, zečja šapa, rosnica, sve su to nazivi za biljku koja više voli gorske predjele i vlažnija, sjenovita staništa, biljku koja je spasiteljica za žene, vrkutu. Unatoč činjenici da voli više predjele vrkuta se rasprostranila i na kontinentalna područja na livade, pašnjake i rubove šuma gdje pronalazi dovoljno sjene i vlage za svoj opstanak. U Hrvatskoj je poznato čak 20 različitih vrsta vrkute i sve su ljekovite. Biljka nema specifičan miris, a okus joj je trpak i uljasto travnat. Ljudi su je otkrili davno, a posebno je cijenjena među ženama pa joj je  pripisan epitet ženske trave. Manje je poznato da se vrkuta koristila i kao sredstvo za dugotrajno mršavljenje.

U renesansno doba na Islandu su je smatrali svetom biljkom koja ima reputaciju produljenja mladosti i vraćanja ženske ljepote. U rano jutro kapljice rose koje odmaraju na duboko izbrazdanom zelenom listu djeluju poput magičnih bisera punih vilinske čarolije. U srednjem vijeku skupljanjem tih kapljica alkemičari su pokušavali tu rosu koja je, botanički gledano, sekret iz lišća, pretvoriti u zlato i eliksir života pa se vrkuti pripisuje povijest u mističnim obredima. Botaničar John Parkinson 1600. godine za vrkutu je zapisao sljedeće: „Pomaže djevojkama i ženama koje imaju prevelike pločaste grudi na način da manje rastu i postanu tvrđe.“ Na kome je Parkinson isprobavao djelovanje vrkute nije utvrđeno kao ni činjenica da ova biljka pomaže baš prema njegovom pisanju. Nekada se vjerovalo da je vrkuta najljekovitija ako se ubere noću kada je Mjesec u posljednjoj četvrti.

Danas se više ne treba povoditi za praznovjerjem starih naroda, ali svakako im treba zahvaliti na saznanjima pri liječenju rosnicom. Vrkutu, botaničkog naziva Alchemilla vulgaris, narodna medicina stoljećima koristi najviše u obliku čaja, a rjeđe u prahu. Dokazano je da vrkuta ima velike iscjeljujuće moći, a ponajviše pomaže kod ženskih bolesti i kod problema začeća. Istraživanja ljekovitosti vrkute još uvijek su predmet znanstvenih istraživanja bez obzira na dosada otkriven širok spektar ljekovitosti. Japanski znanstvenici otkrili da tvar agrimonin sadržana u vrkuti zaustavlja rast raka dojke. Gledamo li općenito, zahvaljujući svojim protuupalnim i anitbakterijskim svojstvima, vrkuta je biljka s vrha hijerarhijske ljestvice jer pomaže kod gljivičnih, bakterijskih i virusnih upala, a posebice genitalnoga područja, kod PMS-a, mioma, hormonalnih poremećaja, tegoba s menopauzom, menstrualnih bolova i prejake menstruacije te endometrioze.

Vrkuta se uspješno koristi za poteškoće vezane uz menopauzu i menstruacijske probleme jer regulira mjesečnicu, uravnotežuje hormone, posebno djeluje kod prevelikih krvarenja i bolnih menstruacija. Osim toga olakšava porod, primjenjuje li se oralno ili za vaginalno ispiranje djeluje kao pomoć kod raznih vrsta iscjedaka i bijelog pranja. Na neki način ova moćna biljka štiti od pobačaja i olakšava porod jer jača stjenku maternice. Novija istraživanja dokazala su da vrkuta povoljno djeluje i kod virusnih oboljenja poput HPV-a kada ju je potrebno kombinirati s konopljom. Međutim prije upotrebe tog pripravka valja se konzultirati s homeopatskim liječnicima jer iako ova kombinacija vrlo snažno djeluje na imunitet genitalnog područja, isto tako snažno djeluje i na hormone. Poznati švicarski travar Johann Künzle tvrdio je da se 30 posto ginekoloških operacija može izbjeći korištenjem čaja od vrkute.

Osim kod ženskih tegoba vrkutu su stoljećima koristili za liječenje rana, zagnojenja, kod vađenja zuba, raznih vrsta krvarenja te kod liječenja proljeva.

Vrkuta se bere u doba cvatnje od svibanja do kolovoza i to list i stapke s cvatom. Kao trajnicu kojoj se korijen ne koristi u ljekovite svrhe preporučljivo ju je čuvati od uništavanja i ne čupati je. List vrkute može se brati i nakon cvatnje, ali tada nema toliku ljekovitu moć sinergije aktivnih tvari. Sadrži flavonoide, organske kiseline, tanine, fitosterine, salicilnu kiselinu, eterično ulje i istinsko obilje vitamina C. Kako bi zadržala svoja ljekovita svojstva vrkuta se suši na suhom mjestu u hladu.

Najčešće se koristi u obliku čaja koji pripremamo tako da jednu čajnu žličicu vrkute prelijemo šalicom vrele vode i ostavimo da odstoji pet do deset minuta. Preporučljivo je piti uvijek u gutljajima po dvije šalice na dan.

Osim čaja korisna je i kupka koju pripremimo od 200 grama suhe ili svježe vrkute prokuhane u tri litre vode koja se izlije u kadu u kadu s pripremljenom vodom. U kupki se preporuča zadržati 10 do 20 minuta te potom otići na počinak.

U korištenju vrkute obilje tanina ima svoje prednosti i mane. Osobama koje boluju od žučnih problema, problema sa jetrom i želucem, trudnicama i dojiljama kao i osobama koje uzimaju lijekove za zgrušnjavanje krvi preporuča se poseban oprez u doziranju vrkute, najbolje je da takvi istu izbjegavaju ili konzumiraju  u manjim dozama od jedne čajne šalice dnevno. Svima ostalima konzumiranje vrkute nije ograničeno vremenski, štoviše konstantna konzumacija ove vilinske ljekovite biljke može samo ojačati svačiji, a posebno ženski organizam.

ČokoČaj prva je i jedina specijalizirana trgovina na području Međimurja i šire koja u svojoj ponudi ima proizvode namijenjene užitku za nepce i zdravlju u konačnici.

KONTAKT

Matice hrvatske 1, Čakovec

Tel: (+385) 091 519 88 22

Email: cokocaj.ck@gmail.com

LJETNO RADNO VRIJEME:

(01.06. - 30.09.)

Pon - Pet: 09:00 - 17:00

Subota: 09:00 - 13:00

ZIMSKO RADNO VRIJEME:

(01.10. - 31.05.)

Pon - Pet: 09:00 - 19:00

Subota: 09:00 - 13:00