Nježan, vatren i ljekovit cvijet nevena prema legendi i vjerovanju iz starog Rima niknuo je na grobu jedne vestalke, svećenice u hramu rimske božice ognjišta Veste, koja je bila nesretno zaljubljena u jednog mladića. Iz legende o nesretnoj ljubavi rodila se biljka ognjenih narančastih cvjetova koja već tisućljećima pomaže pri brojnim tegobama i unatoč tužnom povijesnom vjerovanju oboljelima vraća osmijeh na lice.
Ipak, prava domovina nevena, botaničkog naziva Calendula officinalis, od latinske imenice calendae što označava prvi dan u mjesecu, je Indija. Samo ime mu se povezuje sa sunčevom dnevnom mijenom, cvjetovi se otvaraju po izlasku, a zatvaraju po zalasku sunca. Put nevena zaustavio se još kod starih Egipćana koji su ga koristili u liječenju i kulinarstvu. Ognjeni čudotvorac europske vrtove počeo je krasiti u 12. stoljeću iako su ljekovita svojstva nevena poznavali i njima se rado koristili već spomenuti Rimljani. U antičko vrijeme neven se koristio za liječenje upala, infekcija, kožnih bolesti, bolesti probavnih organa, kao ljekovito sredstvo protiv kuge i žutice te lakših oboljenja. Osim toga koristio se i kao začin, a nazivali su ga i čarobnom biljkom.
Srodnik tratinčice, neven, u narodu je poznat i kao prognostičar – najavljivač kiše, ako su cvjetovi u jutro zatvoreni tada će u toku dana sigurno padati kiša. Neven se uzgaja posvuda u umjerenim područjima Europe, u vrtovima i komercijalno na polju, a može ga se naći i u „divljem” obliku uz putove i plotove.
Neven je jedna od najšire korištenih biljaka u fitoterapiji. Zahvaljujući svom složenom sastavu koristi se za liječenje širokog spektra bolesti. Sadrži značajnu količinu flavonoida zahvaljujući kojima djeluje protuupalno. U ovoj biljci pronađeni su i brojni korisni sastojci od kojih su najpoznatiji tanin, kartenoidi – zahvaljujući kojima neven ima divno narančaste cvjetove, nešto eteričnog ulja neugodnog mirisa i nekoliko organskih kiselina.
Neven je bitan sastojak čajnih mješavina kojima se otklanjaju tegobe u digestivnom traktu. Zacjeljuje ranice na želucu i dvanaestercu, normalizira rad jetre i lučenje žuči. Maštovite ljekovite čajne mješavine nevena dostupne su i u Čoko Čaju. Zahvaljujući protuupalnom djelovanju flavonoida, ova biljka smiruje upalu debelog crijeva. Prisustvo tanina i sluzi opravdava upotrebu nevena za zaustavljanje blažih dijareja.
Izuzetno je blagotvoran i za kožu. Koristi se protiv opekotina, rana i promrzlina. Zbog prisustva provitamina A, od pomoći je i kod psorijaze. U narodnoj medicini, od ove biljke prave se brojni melemi protiv suhih i vlažnih ekcema i perutivih lišajeva.
Cvjetovi nevena skupljaju se tijekom lipnja, srpnja i kolovoza. Cijele razvijene cvjetove nevena beremo za vrijeme sunčana vremena, te ih sušimo na toplom i prozračnom mjestu u hladu. Najbolje je uvijek brati veće cvjetove, a sušenje mora biti brzo, na temperaturi do 35 stupnjeva. Od svježih cvjetova može se napraviti tinktura ili mast.
Za vanjsku uporabu neven koristimo u obliku uljnog macerata ili alkoholnog macerata tj. tinkture. Kod liječenja rana, opeklina i upalnih bolesti kože, ekcema i psorijaze, dekubitusa, modrica, pripravci od nevena sprečavaju nastanak ožiljaka. Uljni macerat nanosi se na kožu lokalno, najmanje dva puta na dan.
Znanstveno je dokazano da terpenski alkoholi i flavonoidi sadržani u nevenu uništavaju različite bakterije, viruse i gljivice, a osim toga sprječavaju upale.
Kod unutarnje primjene neven uzimamo kao čaj ili kao tinkturu i to kod žučnih tegoba, bolnih grčeva, menstrualnih grčeva, čira na želucu ili dvanaesniku, te s ciljem diaforetičnog (pospješuje znojenje) i diuretičkog djelovanja.
Neke pripravke od nevena moguće je napraviti i u kućnoj radinosti
Nevenovo ulje dobit ćemo na način da najkrupnije i intenzivno narančaste cvjetove ubrane po suhom vremenu posušimo na prozračnom mjestu u hladu na čistoj tkanini ili papiru od dva do tri dana. Potom jednu čistu i potpunu suhu staklenku rastresito napunimo tim cvjetovima i prelijemo hladno prešanim maslinovim uljem. Ulje koristimo protiv rana, lišajeva, ekcema, impetiga, hemoroida, opekotina, gnojnih čireva i gljivičnih oboljenja kože.
Melem protiv proširenih vena: u pola kilograma svinjske masti zagrijane i potpuno otopljene na laganoj vatri dodamo dvije šake svježih cvjetova nevena i šaku isušenih zelenih, bodljikavih ljuski divljeg kestena. Pustimo da sve skupa zapjeni i skinemo s vatre te miješamo 5 minuta. Poklopimo i ostavimo na hladnom mjestu 24 sata. Nakon toga polako zagrijemo uz stalno miješanje dok se potpuno ne istopi. Procijedimo kroz sterilnu gazu i stavimo u suhu i čistu teglicu. Čuvamo na tamnom i suhom mjestu. Vene mazati melemom svako večer, bez masiranja odozdo na gore, a uz to se preporuča i piti čaj za čišćenje organizma.
Čaj od nevena: jednu žličicu cvjetova potopite s 2 dl kipuće vode, poklopite i pustite da odstoji 5 do 10 minuta. Procijedite i pijte svježe pripremljeni čaj.
Koristite li neven i njegove pripravke obratite i pažnju na činjenicu da kod osoba alergičnih na ambroziju neven može izazvati alergijske reakcije. U tom slučaju, preparate od nevena treba izbjegavati. Trudnice trebaju biti oprezne pri uzimanju čaja od nevena, a isti se ne preporuča koristiti kod žena oboljelih od tumora na jajnicima ili dojkama.