Ljekovita biljka južne Europe proširila se i na obronke Alpa. Elegantna i bogata patuljčica voli siromašno, suho, pjeskovito ili kamenito tlo s malo vlage i puno sunca, a obiluje sastojcima koji čeliče ljudsko zdravlje. Poznavali su je stari Egipćani, cijenili je antički Grci, a prvi poznati opis dao joj je Plinije Stariji izvijestivši da je serpyllum – majčina dušica bila sadržana u terijaku, univerzalnom lijeku u obliku kaše za unutarnju upotrebu, a izrađivan od velikog broja sastojaka primjenjivao se kako u antici tako i u srednjem vijeku. Terijak se inače pripisuje sirijskom kralju Antiohu III. Velikom koji je vladao oko 200. godine prije Krista. Sveta Hildegarda također je cijenila majčinu dušicu, a veliki vladar srednjovjekovne Franačke, Karlo Veliki uredbom je naredio uzgoj majčine dušice. Zanimljivo je da su stari Rimljani majčinu dušicu stavljali u svoje zalihe žita i time ga čuvali od kvarenja. Još od antičkog doba majčina dušica se smatrala kao antiseptik za unutrašnje dišne i urogenitalne organe, a njena primjena je uvrštena u svakodnevnu priručnu pučku apoteku te je upravo zato slovila kao antibiotik za sirotinju. U vrijeme kuge koristili su je pri liječenju oboljelih i kao zaštitu za zdrave.
Patuljasti grm majčine dušice naraste do 50 cm uvis, odrvenjelih je i vrlo razgranatih stabljika. Listovi su duguljasto-okruglasti, na donjoj strani bijeli, na gornjoj glatki, a na rubovima zavijeni. Cvate od travnja do rujna predivnim malim plavo-ljubičastim do svijetlocrvenim cvjetovima koji stoje u grozdovima. Majčina dušica ima ugodan miris, a okus joj je vrlo pikantan, blago gorak i pomalo podsjeća na dim, kamfor i klinčić. Ljekoviti sastojci majčine dušice nalaze se u listovima i cvjetovima, a obiluju željezom, kalcijem, eteričnim uljem i ostalim ljekovitim sastojcima. Sadržaj eteričnog ulja ovisi o porijeklu, klimi, vremenu branja i vrsti skladištenja biljke. Njemačka majčina dušica primjerice sadrži oko 3,5% eteričnog ulja dok ga ona francuska, posebice poznata provansalska, ima gotovo dvostruko više. Glavne komponente eteričnog ulja su timol i karvakrol.
Danas se ova biljka za potrebe tržišta najviše uzgaja u južnoj i istočnoj Europi, sjevernoj Africi i SAD-u. Upotrebljava se u obliku čaja, sirupa, meda, eteričnog ulja, ali i kao začin u kuhinji. Jelima s mesom, posebno zečetini, janjetini, divljači i peradi daje dodatnu notu okusa. Paštete, kobasice i jetrena jela s majčinom dušicom dobivaju dodatnu notu za nepce, ali nisu ni vegetarijanci zakinuti jer savršeno se slaže s gljivama, krumpirom, tikvicama, patlidžanom, rajčicom i ostalim povrćem, a vole je i mahunarke, pogotovo grah. Umiješati se može i u kruh, ali i sir te začiniti i ribu. Važno je napomenuti da sušena majčina dušica začinjava bitno jače nego ona svježa, a ima svojstvo poticanja probave, posebno masnih jela te ubija mikroorganizme.
Majčina dušica pozitivno djeluje na razna oboljenja. Primjerice, pomaže kod neuroza, depresije i alkoholizma. Narodna medicina preporučuje ovu biljku kod liječenja alkoholizma, jer nakon ispijanja čaja, dolazi do povraćanja, a osoba koja uživa u alkoholu gubi svaku želju za daljnjim ispijanjem istog. Koristi se i kod seksualnih smetnji jer stimulira spolne funkcije.
Čaj ili sirup od majčine dušice djeluju pozitivno kod astme, bronhitisa i tuberkuloze. Njihov učinak u tim je slučajevima višestruk jer olakšava iskašljavanje, umiruje jak kašalj i sprječava daljnje širenje upale. Majčina dušica regulira i potiče menstruaciju, a rabi se i za liječenje migrena, bolesti bubrega, anemije, nesanice i reume.
Pripravci od majčine dušice čeliče organizam i pomažu kod brojnih, već prije, spomenutih boljki, no valja voditi i brigu jer ova biljka ne preporučuje se osobama slabog želuca i onima koji imaju probleme s radom jetre. Med majčine dušice, vrlo rijedak na tržištu, gotov je lijek iz prirode dok se za one druge moramo sami potruditi.
Čaj od majčine dušice spravit ćemo tako da 1 čajnu žličicu biljke prelijemo s 2 dl vruće vode, pokrijemo i ostavimo da odstoji 10 do 15 minuta. Čaj se pije tri puta dnevno za maksimalni učinak, a za dodatni okus možete mu dodati žlicu meda i sok pola limuna. Čaj pomaže i oboljelima od epilepsije. Takvi moraju piti čaj svakodnevno po dvije šalice. Terapija traje cijelu godinu u intervalima od tri tjedna s desetodnevnim prekidom.
Za ispiranje usne šupljine preko noći u 1 dl vode namočite 2 žličice majčine dušice. Ujutro procijedite, a tekućinu koristite za ispiranje grla ili za ispiranje kožnih nečistoća na licu.
Kod liječenja alkoholizmapunu šaku majčine dušice prelijemo s litrom vrele vode, pokrijemo i ostavimo da stoji dvije minute. S čajem napunimo termos-bocu iz koje alkoholičaru dajemo svakih četvrt sata po jednu veliku žlicu. Javlja se mučnina, povraćanje, jak proljev i mokrenje, znojenje, i usto velik apetit i osjećaj žeđi. U recidivima, koji su u početku neizbježni, a kasnije sve rjeđi, terapiju ponavljamo.
Pčele su davno prepoznale ovu ljekovitu i začinsku biljku i od njega „spravljaju“ rijedak, ali ljekoviti med. Otvorite širom vrata svoje kućne ljekarne i vrta majčinoj dušici. Neka i ona postane vaš ravnopravni sustanar jer svojim blagodatima višestruko će vam uzvratiti posvećenu pažnju.