Echinacea – „Indijanska tratinčica“ koja jača imunitet

Američka prerija prije dolaska bijelog čovjeka pjevala je zahvalnu simfoniju Prirodi sa svakim godišnjim dobom oslikavajući krajolik bogatstvom boja poput impresionističkih slikarskih platna. Dok su se u travi prerije skrivale ptice koje bi pjevale pozdrav suncu, a krda bizona bezbrižno pasla njima omiljenu travu, starosjedioci su u biljkama pronalazili saveznice za život i zdravlje. Jedna od takvih biljaka je ona nježnih ljubičastih latica i stožastih cvjetova koji mame pčele na pašu, zeljasta trajnica grubih dlakavih listova koja se i do 140 centimetara izdiže iz trave kako bi se njeni cvjetovi poklonili suncu, biljka botaničkog naziva Echinaceae herba. Svoje ime dobila je po grčkoj riječi echino što označava ježinca jer sredina stožastog cvijeta čije se latice povijaju prema dolje izgledom podsjeća na tu malu morsku životinjicu.

Indijanci su echinaceu smatrali svetom biljkom. Njihovih četrnaestak plemena koristili su je kao jedini lijek pri ugrizu zmija i ubodu insekata, a služila im je i kao lijek pri upalama desni, liječenju artritisa, reume, zaušnjaka, ospica, grčeva crijeva, kao oblog kod opeklina, otklanjanja gnojnih rana te raznih ekcema i ozljeda kože.

Bilo je potrebno neko vrijeme kako bi echinaceu prihvatio bijeli čovjek. U vrtove Europe donesena je u 18. stoljeću. Tek nakon građanskog rata u SAD-u počela se intenzivnije koristiti te je uvrštena u liječničku praksu 1887. godine. Međutim, znanstvena istraživanja korisnosti echinaceje na ljudsko zdravlje počela su tek 30-tih godina 20. stoljeća u Njemačkoj. Botanika je razvrstala echinaceu u čak 9 različitih vrsta s 40 genetskih različitosti. Ima ih onih sa bijelim i žutim cvjetovima, ali najpoznatija je ona ljubičasta. U medicinske svrhe koriste se tri vrste, E. purpurea, E. agunstifolija i E. pallida, a razlog tome je što svaka od njih ima pojedini dio koji je ljekovitiji u službi medicine, korijen, list ili cvijet. Znanost i u ovom našem modernom 21. stoljeću ne prestaje s istraživanjima ljekovitosti echinaceje i njenog utjecaja na zdravlje. Na tržištu se nalaze brojni preparati koji se mogu kupiti u ljekarnama, od kapsula, preko tinktura, sirupa i kapi, a svjedoci toga smo u silnim promidžbenim porukama koje iskaču s televizijskog ekrana ili časopisa, posebno u ovo kasno jesensko i zimsko doba kada pozivaju na jačanje imuniteta i obranu od prehlada.

Aktivne tvari sadržane u echinaceji jačaju obrambeni sustav i ubrzavaju množenje bijelih krvnih zrnaca, limfocita i makrofagara. Osim toga ova visoka „tratinčica“ stimulira produkciju interferona koji je važan čimbenik imuniteta kod virusnih infekcija. Neka znanstvena i klinička istraživanja pokazala su da echinacea povećava imunitet za samo tri do pet dana korištenja za 50 do 120 posto, skraćuje i ublažava simptome gripe i prehlade, a u ranoj fazi čak sprečava njihov razvoj. Neke studije pokazale su učinkovitost echinaceje kod Chronove bolesti i infekcija usne šupljine, a čak stimulira rad jetre i bubrega, važnih organa za izbacivanje štetnih tvari iz organizma. Pokazala se i učinkovita pri vanjskoj uporabi na koži jer pospješuje brže zacjeljivanje rana, čireva, opekotina, upala kožnih žlijezda, uboda i ugriza insekata, a kod mladih ublažava probleme s aknama. Novija istraživanja pokazuju učinkovitost kod uništavanja tumornih stanica pa se često koristi kod lijekova protiv raka, no ipak studije o tome još uvijek nisu u potpunosti potvrđene.

Kao i kod svega u životu tako i kod liječenja biljkama treba pridati i pažnju i oprez. Echinaceju nikako ne bi smjeli koristiti oboljeli od autoimunih bolesti, poput multiple skleroze, nekih oblika upale štitnjače – Hashimoto tireoiditis te sličnih bolesti u kojima imunološki sustav agresivno napada vlastito tkivo jer stimulacija echinacejom može pogoršati takvu bolest. Isto tako ne bi je smjeli koristiti oboljeli od HIV-a i AIDS-a jer paradoksalno može ubrzati razmnožavanje tog virusa. Echinaceja nije preporučljiva ni kod bolesti poput tuberkuloze i reumatoidnog artritisa. Ukoliko koristite neke od propisanih lijekova prije nego se odlučite za korištenje echinaceje valja se posavjetovati sa svojim liječnikom ili ljekarnikom.

Bilo kako bilo, unatoč potrebnom oprezu echinaceju svakako valja unijeti u svoj dom, a najlakše korištenje ove ljekovite biljke je u obliku čaja kojim ćemo od sebe otjerati svaku zimsku boljku imena gripa i prehlada. Čaj pripremamo tako da 2 žličice echinaceje prelijemo s 2 dcl kipuće vode, pustimo da odstoji poklopljeno 10 do 15 minuta, procijedimo i pijemo tri šalice čaja dnevno.

Stoga ne želite li se ove zimske sezone na novo družiti s gripom i prehladom svakako nas posjetite u ČokoČaju i pobrinite se za svoju kućnu dozu imuniteta čajem od „svete Indijanske tratinčice“ iz Američke prerije.

ČokoČaj prva je i jedina specijalizirana trgovina na području Međimurja i šire koja u svojoj ponudi ima proizvode namijenjene užitku za nepce i zdravlju u konačnici.

KONTAKT

Matice hrvatske 1, Čakovec

Tel: (+385) 091 519 88 22

Email: cokocaj.ck@gmail.com

LJETNO RADNO VRIJEME:

(01.06. - 30.09.)

Pon - Pet: 09:00 - 17:00

Subota: 09:00 - 13:00

ZIMSKO RADNO VRIJEME:

(01.10. - 31.05.)

Pon - Pet: 09:00 - 19:00

Subota: 09:00 - 13:00